"Valentýnky" - zamilovaná přáníčka

8. února 2010 v 11:57 | Paula |  Valentýn a Máj lásky čas

Valentýnky se posílají na počest římského knězeSvátek zamilovaných se v Česku začal slavit 14. února teprve nedávno a málokdo ví, proč je pojmenován na počest Valentýna, svatého muže, jenž skutečně žil v Římě za vlády císaře Claudia II.

Svátek tedy není pouhým americkým výmyslem, jak se mnozí Češi domnívají.

Dle křesťanské pověsti římský kněz Valentýn v době vlády Claudia II. oddával všechny zamilované, jimž sňatky císař zakázal.

V té době byli všichni muži vázáni povinností vstoupit do armády, což se mnohým nelíbilo, neboť na ně doma čekaly ženy a děti. Císař zakázal sňatky právě proto, že se domníval, že ženatí muži nejsou dobrými válečníky. Kněz Valentýn, který jeho nařízení porušil, byl uvězněn a odsouzen k trestu smrti.

Údajně se Valentýn ve věznici zamiloval do žalářníkovy dcery a v den popravy 14. února 296 jí ještě napsal zamilovaný dopis. Proto se na počest svatého Valentýna posílají "valentýnky", zamilovaná přáníčka.

Zamilovaná psaníčka mohou mít mnoho podob, jejich obsah se většinou moc neliší. Zamilovaní si v nich vroucně vyznávají lásku a mnohokrát ani netuší, že je posílají v den jmenin římského kněze, který ve jménu lásky položil život.

Karolina Zarzycká, NovinkyPošta v Milostíně opět razítkuje zamilovaná přání

Pošta v Milostíně na Rakovnicku opět razítkuje zamilovaná přání. Až do svátku svatého Valentýna jich orazí několik tisíc. Letošní podobu razítka, které symbolizuje dva zamilované, navrhl akademický malíř Jiří Rychtalík.Jak získat razítko na své přání?

Na přání, které chcete poslat své milované polovičce, napište její adresu a nalepte poštovní známku. Přání vložte do čisté obálky, kterou také oznámkujete a pošlete na adresu Pošta Milostín, 270 05.

Andrea Zunová, Novinky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama